domy drewniane

Po długim czasie stosowania do budowy wyłącznie elementów betonowych, domy drewniane wracają do łask. powodów tego jest bardzo wiele, jednak na czele listy korzyści płynących z posiadania takiego właśnie domu znajdują się względy zdrowotne jak również finansowe. Domy z drewna bardzo często są znacznie tańsze w budowie. Powodem tego jest między innymi brak konieczności stosowania dodatkowych warstw ocieplenia, gdyż drewno stanowi naturalną izolację. Ponadto ten typ domu nie wymaga wykonywania elewacji, gdyż jego zewnętrzną ozdobą jest właśnie wykorzystane do budowy drewno.

Najlepiej, zdaniem bardzo wielu profesjonalistów sprawdzają się przede wszystkim domy z bali. Oczywiście do ich budowy należy wykorzystać odpowiednie drewno, nie tylko jak mowa o gatunek, ale także o wielkość czy tak zwane  sezonowanie. Powinno ono bowiem mieć zbliżony stopień wilgotności, aby uniknąć problemów z przesuszaniem się drewna po postawieniu budynku. Domy drewniane z bali wprawdzie wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z domkami  letniskowymi, jednakże bez problemu można z nich budować znacznie większe budowle, przeznaczone do korzystania cały czas. Wystarczy zerknąć w kierunku gór, aby zobaczyć domy całoroczne z bali, które doskonale sprawdzają się nawet w surowych, panujących tam warunkach atmosferycznych. Odpowiednio przeprowadzona budowa domów drewnianych to także pewność mieszkania w zdrowym otoczeniu. Drewno bowiem, w przeciwieństwie do wielu stosowanych do budowy materiałów nie zawiera żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji, doskonale też zatrzymuje ciepło w zimie i daje przyjemny chłód latem.

domy z bali

W ciągu kilku ostatnich dekad bardzo wzrosło zainteresowanie ekologią i tradycyjnymi metodami stosowanymi w różnych dziedzinach życia. Być może to właśnie z tego powodu również do Polski zawitał trend, jakim są domy drewniane z bali.

Drewniane budynki to w pełni funkcjonalne domy, które mają fundamenty, mogą być podpiwniczone, mają również termoizolację, dzięki której domy z drewna mogą być równie przytulne i zabezpieczające mieszkańców przed zimnem jak budynki z cegieł i pustaków

Budowę domu rozpoczyna się od fundamentów, które muszą być idealnie równe. Specyfika budowania z drewna sprawia, że nie ma możliwości korygowania poziomów w trakcie stawiania ścian.

Na fundamentach osadza się bale podwalinowe a później bale stanowiące nośny szkielet domu i jego ściany.

Szczeliny powstające ze względu na możliwe nierówności drewna wypełnia się pasami filcu. Filc pełni również rolę izolacji, jednak w naszym klimacie praktykuje się również ocieplanie budynków aby przygotować je do używania całorocznego. Ocieplenie kładzie się od wewnątrz, aby nie zakrywać elewacji z bali.

W zależności od rodzaju i wielkości, domy drewniane mogą być dodatkowo wzmacniane klinami i zbrojeniami z metalu. Stosuje się także stalowe kotwy, których zadaniem jest spajanie ze sobą bali.

Budowa domów drewnianych to zajęcie dla wykwalifikowanych fachowców, którzy mają świadomość, w jaki sposób drewno „pracuje” i jak się z nim obchodzić, aby zagwarantować trwałość idący w parze z pięknym wyglądem domu.